Právo pracovní

 

DOHODY

= tzv. dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr (PP)

Zaměstnavatel nemusí se zaměstnancem vždy uzavírat PP, může se zaměstnanci uzavřít i tzv. dohody, které s sebou přinášejí mnohé výhody pro obě strany - ať už se týkají délky pracovní doby (zaměstnavatel by neměl pro zaměstnance tolik práce, aby s ním mohl uzavřít PP; zaměstnavatel navíc nemusí zaměstnancům rozvrhovat pracovní dobu), pojištění nebo třeba ukončení pracovněprávního vztahu.

Rozlišujeme 2 druhy dohod:

  1. Dohoda o provedení práce (DPP) - vzor

  2. Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) -  vzor 

Obecně platí, že zaměstnanec s uzavřeným PP má před zaměstnancem s dohodou přednost - zaměstnavatel má zajišťovat plnění úkolů hl. zaměstnanci v PP.

U dohod také platí, že před zahájením práce se musí zaměstnanec podrobit lékařské prohlídce (stejně jako u PP) - pokud už je sjednán PP či dohoda, hradí prohlídku zaměstnavatel (pokud jde na prohlídku teprve uchazeč o zaměstnání - nemá práci jistou - pak si ji platí on sám), tuto povinnost ale lze obejít.

 

 

1. DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE (DPP)

Bývá využívána pro vykonání konkrétního úkolu nebo krátkodobé činnosti, zvlášť když zaměstnavatel nemá zaměstnance, který by byl pro výkon dané činnosti vhodný (nemá na to dostatek práce / kvalifikaci / zkušenosti atd.). Tento druh dohody je obzvlášť oblíben u všelijakých brigád.

Hlavní rysy:

  • podoba: písemně + musí být uvedena doba, na kterou se dohoda uzavírá (doba určitá: od-do / d. neurčitá)

  • rozsah: max. 300 hod./kalendářní rok (dříve 150 hod., od r. 2012 je rozsah vyšší), přičemž zaměstnanec může odpracovat max. 12 hod. během 24 hod. po sobě jdoucích

Pozor: Zaměsntanec může s týmž zaměstnavatelem uzavřít několik různých DPP - všechny se ale počítají do oněch 300 hodin. Zaměstnavatel tedy nemůže zaměstnance zaměstnat pomocí 3 dohod na 900 hod./kalendářní rok. (Pokud má ale zaměstnanec víc dohod u různých zaměstnavatelů, může odpracovat 300 hodin pro každého.)

  • odměna: ne nižší než minimální mzda

  • ukončení: zákoník práce neupravuje možnosti předčasného ukončení DPP, takže se předpokládá, že pokud by měl skončit pracovněprávní vztah před ukončením sjednané doby, obě strany se dohodnou (vyplatí se ale pro podobné případy sjednat si podmínky předčasného ukončení přímo v DPP)

  • pojištění: neodvádí se sociální, zdravotní a nemocenské pojištění - je to výhodné pro zaměstnance i zaměstnavatele (ale platí to jen do výše 10 000 Kč/měs. - při hrubé mzdě 10 001 Kč už se pojištění platí)1

  • nově zaměstnavatel vystavuje potvrzení o zaměstnání (tzv. "zápočtový list") i při ukončení DPP - obsahuje dobu trvání pracovního poměru a funkci zaměstnance

 

 

2. DOHODA O PRACOVNÍ ČINNOSTI (DPČ)

Dohoda o pracovní činnosti je jakási pracovní doba na zkrácený úvazek - je výhodná hlavně tehdy, když práce přesahuje 300 hodin za rok (takže nelze uzavřít DPP) a sjednání PP je zase pro zaměstnavatele zbytečnou komplikací.

Hlavní rysy:

  • podoba: písemně, obsahuje sjednané práce + rozsah pracovní doby + doba, na kterou se dohoda uzavírá (určitá / neurčitá)

  • rozsah: práce může (ale nemusí) přesáhnout 300 hod. ročně; nesmí ale rozsahem překročit v průměru 1/2 týdenní pracovní doby (20 hod./týden)2 - a to max. za 52 týdnů

Příklad: Zaměstnavatel a zaměstnanec sjednají dohodu o pracovní činnosti na 26 týdnů. Zaměstnanec může za dohodnutých podmínek pracovat i nepravidelně, například tak, že jeden týden odpracuje 25 hodin, druhý týden 15 hodin, další týden nemusí pracovat vůbec apod. Za období, na které byla dohoda sjednána, musí však být v průměru za týden odpracovaná doba maximálně polovinou stanovené týdenní pracovní doby; ve většině případů půjde o 20 hodin. (zdroj)

  • odměna: ne nižší než minimální mzda (může být splatná po dokončení a odevzdání práce, ale také provedení určité části práce, případně může být splatnost odměny dohodnuta jinak)

  • ukončení: pokud není sjednán způsob zrušení dohody přímo v dohodě, lze ji zrušit:

=> dohodou obou stran ke sjednanému dni

=> jednostranně bez udání důvodu - pak 15 denní výpovědní lhůta (zaměstnavatel během ní ale nemusí přidělovat zaměstnanci práci - nemusí mu tedy za to vyplácet žádnou odměnu)

=> okamžitým zrušením (u stejně závažných důvodů jako u PP, např. odcizení či poškozování majetku zaměstnavatele nebo jiných zaměstnanců, fyzické napadení zaměstnavatele nebo jiného zaměstnance, dlouhodobější neomluvenou absenci apod., nepatří sem ale to, že zaměstnankyně (případně zaměstnanec), kteří pečují o dítě, nenastoupili po skončení rodičovské dovolené do zaměstnání z toho důvodu, že neměli možnost zajistit péči o toto dítě v předškolním zařízení, ani pomocí jiné osoby, a zaměstnavatele o tom vyrozuměli.)

  • pojištění: od výdělku 2 500 Kč se musí odvádět sociální, zdravotní a nemocenské pojištění (při mzdě 2 499 Kč se pojistné odvádět nemusí)

 

 

 

Zde je malý přehled rysů pracovní smlouvy a dohod:

 

Pracovní smlouva

Dohoda o provedení práce

Dohoda o pracovní činnosti

Povinné (podstatné) náležitosti smlouvy nebo dohody

druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat; místo nebo místa výkonu práce, ve kterých má být práce vykonávána; den nástupu do práce

doba, na kterou se dohoda uzavírá; výše odměny a podmínky jejího poskytování; vymezení pracovního úkolu

sjednané práce; sjednaný rozsah pracovní doby; doba, na kterou se dohoda uzavírá; výše odměny a podmínky jejího poskytování

Rozsah pracovní doby

max. 40 hodin týdně

max. 300 hodin za kalendářní rok

max. 1/2 týdenní pracovní doby

Doplatek do minimální mzdy

ve výši rozdílu mezi mzdou dosaženou v kalendářním měsíci a příslušnou minimální měsíční mzdou nebo ve výši rozdílu mezi mzdou připadající na 1 odpracovanou hodinu a příslušnou minimální hodinovou mzdou (použití hodinové nebo měsíční minimální mzdy se sjedná, stanoví nebo určí předem, jinak se pro účely doplatku použije minimální hodinová mzda), resp. ve výši rozdílu mezi platem dosaženým v kalendářním měsíci a příslušnou minimální měsíční mzdou

ve výši rozdílu mezi výší odměny připadající na 1 hodinu a příslušnou minimální hodinovou mzdou

ve výši rozdílu mezi výší odměny připadající na 1 hodinu a příslušnou minimální hodinovou mzdou

Zaručená mzda (plat)

ano

ne

ne

Právo na cestovní náhrady

ano

ano, je-li to sjednáno a je-li současně sjednáno místo pravidelného pracoviště zaměstnance; má-li však zaměstnanec vykonat pracovní úkol v místě mimo obec bydliště, má právo na cestovní náhrady, bylo-li jejich poskytnutí sjednáno, i když není sjednáno místo pravidelného pracoviště

ano, je-li to sjednáno a je-li současně sjednáno místo pravidelného pracoviště zaměstnance

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/od-roku-2012-na-dohodu-odpracujete-az-300-hodin-rocne/

 

 

Poznámky:

1) Pokud má zaměstnanec víc dohod u téhož zaměstnavatele a vydělává si víc než 10 000 Kč, nemusí platit zdravotní pojištění, ale sociální a nemocenské ano.

2) Toto pravidlo se často obchází: zaměstnavatel například s 1 zaměstnancem uzavře 2 dohody s hodně podobným druhem prací, takže ve výsledku pro něj zaměstnavatel pracuje také 40 hodin, jako kdyby spolu uzavřeli PP. Hodiny odpracované na základě různých dohod se nesčítají, každá DPČ se posuzuje samostatně.

 

 

Prameny:

https://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/

https://www.mesec.cz/clanky/jak-se-v-novem-roce-zmeni-dohoda-o-pracovni-cinnosti/

https://www.zpracedoprace.cz/clanky/dohoda-o-pracovni-cinnosti

https://www.zpracedoprace.cz/clanky/dohoda-o-provedeni-prace

https://ohrozeny.podnikatel.cz/clanky/dohoda-o-provedeni-prace-2012/

https://aktivnimama.cz/dohoda-o-provedeni-prace-a-dohoda-o-pracovni-cinnosti-ii-cast/

https://www.novinky.cz/kariera/248143-poradna-jak-je-to-s-vypovedni-dobou-u-dohody-o-pracovni-cinnosti.html